Şeffaf Çatı

Günümüzde, en çok kullanılan ürünlerden biri olan şeffaf çatı ürünleri, oldukça kullanışlıdır. Terasınızda, hava değişikliğine göre açılıp kapanabilen şeffaf çatı sistemleri, sevdiklerinizle birlikte rahat etmeniz için oldukça kullanışlıdır.

Yağmur ve kar yağışını seyredebilirsiniz. Camın saydamlık özelliği nedeni ile aydınlatma için artı bir masrafa girmezsiniz. Isı yalıtım özelliği ile soğuk günlerde bile, terasınızda, kış bahçenizde, kahvesiniz yudumlayabilirsiniz. Diğer çatı kaplamaları, maliyetli olması yanında, estetik bakımından fakir ürünlerdir.

Şeffaf Çatı Nedir?  

Elektrostatik toz boyalı çerçevesi ile oldukça kullanışlı olan çam çatılar, sağlam çatı sistemi üzerine kuruludur. Katlanır cam balkon ile çevrelenen kış bahçeleri ve benzeri yerler, şeffaf çatılarla bütünlük sağlamaktadır.

Estetik ve zarif görüntüsü ile doğal bir bahçe görüntüsündedir. Günümüz teknolojisinin gelişmesi ile kısa zamanda üretilen çatı sistemi, kısa zamanda montajı yapılarak teslim edilmektedir. Çelik veya alüminyum kontdüriksiyon üzerine kurulan cam çatı sistemleri, sağlamdır. Isı cam özellikli camlar, soğuk ve sıcak havadan etkilenmemektedir. Açılabilir ve sabit sistemleri ile kullanıcının beğenisini kazanmıştır.

Mevcut çatının üst kaplama malzemesinin bir kısmının yada tamamının şeffaf çatı malzemesi kullanarak oluşturulan uygulamalardır. Bu uygulamaların yapılmasının amacı güneş ışının filtrelenerek mevcut yapının daha aydınlık olmasını sağlamak ve gün ışından daha fazla yararlanmak içindir. Şeffaf çatı sistemleri teknolojinin gelişmesi sayede kullanılan malzeme yelpazesinin artmasına sebep olmuştur. Eskiye nazaran günümüzde kullanılan şeffaf çatı sistemlerinde daha çok termoplastik yapı malzemeleri tercih edilmektedir.

Eğer şeffaf bir şeffaf çatılar satın almak istiyorsanız, çatının anti-UV özelliklerine sahip olması durumunda, diğerlerinin yanı sıra düşünülmesi gereken hususlar garanti edilmelidir. Çünkü bu çatıyı kullanırken güneş doğrudan ve tam olarak odaya girecektir. Çatının montajı yanlış yerde olduğu için de bu çatılar göz kamaşması yapabilir. Bu nedenle, kurulum, güneş ışığının geldiği yöne göre ayarlanmalıdır, böylece ışık, özellikle gündüz, çok parlak bir atmosfere neden olmayacak şekilde düzenlenebilir. Ayrıca oda içindeki hava sıcaklığı belli seviyede tutar.

Şeffaf Çatılarda Kullanılan Sistemler

Alüminyum yahut çelik taşıyıcı sistem üzerine özel imal edilen cam blokların yerleştirilmesi ile uygunan çatı sistemleridir. Bu sistemde kullanılan camın ömrü neredeyse bina ömrü ile eşdeğer olup dayanıklı yapısı ile uzun yıllara meydan okur.

Cam çatı sistemleri ile çatının altında yaşam alanı oluşturulmasını sağlar ve bu alanlarda gün ışığından %100 yararlanılması sağlanılır. Cam çatılarda kullanılan özel camlar (ISI CAM) lamine edilmiştir. Buda kullanılan alanda ısı ve ses yalıtımı sağlamaktadır.

Polikarbonat, termoplastik ürünleri grubunda yer almaktadır. Üretilmesi, şekillendirilmesi oldukça kolaydır. Bu çeşit plastikler modern üretim sektöründe oldukça geniş kullanım alanı vardır. Polikarbon çatılar oldukça kullanışlı, uzun ömürlü ve ekonomiktir. Güneşin zararlı ışınlarını filtreler ve doğal aydınlık alanları oluşturur. Polikarbon çatı kurulumunun üç aşaması vardır. Bunlardan ilki çatının ana taşıyıcılarının montajını yapmaktır. Daha sonra polikarbon levhanın bağlantı elemanlarının montaj işlemleri yapılmaktadır. Son işlemde ise mevcut çatının üst kaplaması olan polikarbonat levhanın ve üst baskı çıtalarının montajı gerçekleştirilmektedir.

Skylight Çatı Sistemleri

Skylight sistemler, çatıların bir kısmının açılarak cam yada polikarbonat levha uygulanması işlemleridir. Bu alan doğal bir aydınlatma oluşturacağından şeffaf çatı malzemeleri kullanımı önemlidir. Müşteri tercihine göre hareketli yahut sabit uygulanabilmektedir. Açılır skylight çatıların avantajı çatının hem aydınlatma hemde havanlandırma için elverişli bir sistem kazanmasıdır. Diğer yandan hareketli uygulamaların maliyeti sabit skylight çatılardan daha fazladır.

Şeffaf Çatıların Avantajları

  • Doğal bir aydınlık oluştururlar.
  • Özel üretilen malzemeler sayesinde dolu tanelerinin ve diğer tüm kötü hava koşullarının zararlarına karşı koyacak güçte üretilmektedir.
  • Gürültüyü emerek ses izolasyonu sağlar.

Cam kullanılarak yapıların tüm detaylarını dekore edebiliriz. Pekiyi çatılarımızı cam yapma fikrine ne dersiniz? Teraslar, kış bahçeleri, üstü açık balkonlar ve elbette restoran ve kafelerin bahçelerinde çatı kapatma uygulamalarında en başarılı yöntem olan Şeffaf Çatı sistemleri ile tanışın.

Şeffaf Çatı sistemleri farklı çeşitlere sahiptir. Dilerseniz sabit veya hareketli cam çatı sistemleri kullanabilir, yüzlerce metrekarelik çatıları dahi camla kaplayarak gökyüzü görüntüsünü kaybetmeden aydınlatma elde edebilirsiniz. Şeffaf Çatı sistemlerinde çelik ve alüminyum konstrüksiyon kullanılır.  Bu sayede sistemlerin güvenlik seviyesi üst düzeydedir. Temperli camların kullanıldığı uygulamaların mevsim ve yağış koşullarından etkilenmesinin mümkün olmadığı gibi, kötü niyetli kişilerin bu sistemleri aşabilmesi geleneksel çatılara göre çok daha zordur. Kafelerde ve restoranlarda açık alanların yağıştan korunması için kullanılan branda teknolojisinin aksine, Şeffaf Çatı uygulamalarında tercih edilen sistemler aynı zamanda bir güvenlik unsurudur.

Şeffaf Çatı sistemlerini dilerseniz yapının bütününde veya belli bir kesiminde, örneğin; apartman aydınlıklarında veya çatı girişlerinde kullanabilirsiniz. Cam Çatı sistemleri yapıya özel imal edilir. Bu sebeple herhangi bir biçimde uyumsuzluk gibi bir problemden bahsedilemez. Isı yalıtım nitelikleri üst düzeyde olan Çatı uygulamaları yaz aylarında ısının birikmesini engelleyebilecek UV blokajlarına sahip olabilirken, kışın ısının alan içerisinde kalmasını sağlamaktadır. Uzun ömürlü uygulamalar olan  Çatı sistemlerine sahip olduktan sonra uzun yıllar bakım ve yenileme ihtiyacını olmayacak ve nitelikle birlikte estetik bakımından da en kaliteli sonuçları elde edeceksiniz.

Çatı Sistemleri Hakkında Ayrıntılı Bilgi ve Fiyat İçin 0 (216) 487 00 61‘den Bize Ulaşabilirsiniz.