Skylight Çatı

Skylight çatı, estetik ve zarif yapısı ile teras ve kış bahçesi gibi yerleri, oldukça şık bir hale getirmektedir. Günümüz cam teknolojisinin gelişmesi ile son derece dayanıklı camlardan üretilen, cam çatı sistemleri, kullanışlıdır.

Paslanmayan, su almayan ve darbeye dayanıklı olan skylight sistem, eski kiremitli çatılara göre oldukça kullanışlıdır. Ekonomik olması ve hızlı montajlı olması, tercih edilme sebepleri arasındadır. Seraların ve hobi bahçelerinin doğal yapısına estetik katan cam çatılar, doğal güzelliği bozmamaktadır.

İngilizce bir terimdir ve kelime anlamı ise tavan penceresidir. Daha çok çatıların altındaki yaşam alanlarının aydınlatılması amacıyla uygulanan geniş, şeffaf sabit yada açılabilir çatı pencerelerdir.

Skylight Çatı Sistemleri

Gün ışığını geçirdiği için, bitkileriniz daima canlı kalır. Seralar için en iyi seçim olan cam çatı sistemleri, bitkilerin ihtiyacı olan ışığı sağlamaktadır. Diğer mekânlarda da, aydınlanma masrafını minimum seviyeye indirmektedir. Özel giriş tasarımları için de, cam çatı sistemleri oldukça yerinde bir seçim olacaktır.

Skylight Çatılarda Kullanılan Malzemeler

Fabrikada hazır olarak üretilen ve standart ölçüleri bulunan çatı pencerelerinin aksine bu sistemde çatının ihtiyacına göre çatıya özel olarak bir aydınlatma ve havalandırma alanı oluşturulur. Skylight çatı ölçüleri tamamen çatının modeline ve ölçülerine göre oluşturulur. Kullanılacak olan malzemelerde yine çatının yapısına göre değişmektedir. Örneğin çelik konstrüksiyon ile oluşturulmuş bir çatıda skylight çatı taşıyıcılarının  da çelik olması daha sağlıklı olacaktır. Ahşap taşıyıcılı bir çatıda yine ahşap kullanmak daha doğru olacaktır. Üst kaplama malzemesi olarak özel imal edilmiş cam, polikarbonat levha yada solid uygulanmaktadır.

Sabit Skylight Çatı Uygulaması

Sistem kurulumunda ana taşıyıcı uygulandıktan sonra üst kaplama malzemesinin uygulanması ile kurulum tamamlanmaktadır. Herhangi bir mekanizma yada menteşe sistem kullanılmamaktadır. Sistemin sabit olmasının belirli avantajı ve dezavantajı vardır. Avantajı oldukça ekonomik ve uzun ömürlü olmasıdır. Bunun yanında periyodik bakımlara ihtiyaç duymazlar. Dezavantajı ise çatının açılır olmaması nedeni ile bu alan havalandırma için kullanılamamaktadır.

Hareketli Skylight Çatı Uygulaması

Çatının geleceği mevcut alana ana taşıyıcıların uygulaması yapılır. Daha sonra açılır-kapanır sistemin mekanizması monte edilir. Son işlem ise üst kaplama malzemesini montajı yapılır. Bu sistemin en büyük avantajı çatının aydınlatma yanı sıra havalandırma işlemleri içinde kullanılmasıdır.

Cam Çatılar Hakkında Ayrıntılı Bilgi ve Fiyat İçin 0 (216) 487 00 61‘den Bize Ulaşabilirsiniz.

Yukarı Git