Sabit Cam Çatı Montajı Nasıl Yapılır?

Cam çatılar son 10 yılda dünayada ve ülkemizde sıklıkla tercih edilen standartların dışında bir çatı uygulamasıdır. Diğer çatılarla kıyaslandığında bir çok avantaja sahip sofistike çatı örtüsüdür. Bu içerikte sizlere sabit basit yapılı cam çatı sisteminin montajı hakkında bilgilendirme yapacağız. Bu ve benzer içerikleri sitemizin blog sayfasını ziyaret ederek inceleyebilirsiniz.

Çatının kurulumundan önce mevcut ta açık olan çatı alanının teknik projesinin çıkartılması ile başlanır. Bu aşamada çatı için gerekli izin ve belgelerin hazırlanması oldukça önemlidir. Yaptığımız cam çatılar yapılara özel olarak tasarlanarak uygulandığından standart bir modelimiz bulunmamaktadır. Bu nedenle uygulanacak olan çatı tamamen eşsiz ve emsalsiz bir çatı olacaktır. Çatının özel projesi 3 boyutlu hazırlanarak beğeninize sunulmaktadır. Ve uygulamaya geçilmektedir.

Cam Çatı Uygulama ve Montaj Aşamaları

Bundan sonraki adımlar uygulama ağırlıklı olmaktadır. Çatının eğimi ve seçilen projeye bağlı kalarak, çatının ana taşıyıcıları ve ara kayıt montajına başlanır. Oluşturulan konstrüksiyonda çatının ana iskeleti meydana getirilir. Konstrüksiyon camın ağırlığını kaldırabilecek ve yapıyı koruyacak şekilde sağlam ve dayanım gücü yüksek olacak şekilde ayarlanmaktadır. Konstrüksiyonun üst kayıtlarında alüminyum skylight profillerin montajı yapılır. Bu profiller cam örtüsü için özel tasarım profillerdir. Farklı varyasyonlarını cam cephelerde de kullanılmaktadır.

Cam Çatı Montajı

Alüminyum skylight profillere uygun alt baskı çıtası adı verilen parçaları tüm çatı alanına uygulamaktayız. Bu baskı çıtalarının üzerine cam yerleştirmekte ve uygulamanın son ayağına geçilmektedir. Kullandığımız camlar genel kullanım camlarının aksine lamineli ve temper adı verilen özel işlemlerden geçilerek üretilmiştir. Bunun yanı sıra istenildiğinde ısıcam adı verilen izolasyon camlarından da üretimini yapmakta ve uygulamaktayız. Camın montajından sonra üst baskı çıtasının montajı gerçekleştirilir. Bu sayede cam ana iskelete oturur ve sağlam bir çatı örtüsü meydana gelir.